Slovensko, neobjavená wellness destinácia

Viete, ktoré je najlepšie uchované tajomstvo Slovenska?
Voda. Podzemná voda. Voda so schopnosťou liečiť.

Toto tajomstvo, pre veľa ľudí nepoznané, je jednou z najväčších devíz našej malej-veľkej krajiny. Je to tiež silný základ pre jej cestu k titulu horúcej wellness destinácie pre zanietených cestovateľov, hľadajúcich nové dobordružstvá. Každý už počul o rímskych kúpeľoch, tureckom hammame, fínskej saune, japonských Sento kúpeľoch, karlovarských prameňoch, či tradičnej činskej medicíne…veľmi málo z nás by však spojilo Slovensko a wellness. Myslíme si, že je ten najlepší čas začať objavovať túto stredo-európsku destináciu, ktorá je síce malá svojou rozlohou, no veľká svojou dušou.

Často sa dnes stretávame s tým, že wellness sa stáva buzz-slovíčkom, ktorým hlavného cieľ je predať. Na mieste je teda otázka – “čo je naozaj wellness?”
Wellness nie je len stavom s absenciou choroby, ale skôr stavom, ktorý sa snaží optimalizovať naše zdravie a blahobyt. Tento termín, ktorý sa používa menej ako 100 rokov, je zameraný na zmeny životného štýlu a vytváranie návykov a rutín, ktoré pomáhajú prevencii chorôb a posilňujú našu prirodzenú obranyschopnosť. Pre dosiahnutie tohto stavu, musíme pracovať na svojom tele (fyzické), na našej mysli (duchovné), a našej duši (emočné). To znamená, že len jedna masáž, len 15 minút v saune, len jeden deň dodržiavania pitného režimu, len jedno predýchanie stresu… nie je wellness. Najlepší a najjednoduchší prístup k wellnessu v jeho pravom slova zmysle je zavedenie každodenných rituálov, ktoré nám dovoľujú postarať sa o seba – aj keď len na chvíľočku, ale každý deň – v tomto rýchlom svete.
Wellness znamená “zobrať si chvíľu pre seba” pravidelne, pretože starostlivosť o naše telo, dušu a myseľ dnes, zajtra a každý deň, znamená prevenciu chorôb v budúcnosti.

Ak práve hľadáte to ideálne miesto, ktoré Vám pomôže naštartovať Vašu cestu za wellnessom, Slovensko je tou ideálnou destináciou hneď z niekoľkých dôvodov:

Termálne kúpele a horúce pramene
Na Slovensku máme približne 1.300 minerálnych prameňov používaných na liečebné účely, alebo ako zdroje fľašovaných minerálnych vôd. Hovorí sa, že ak by sme všetku vodu z prameňov na Slovensku nafľašovali, dokázali by sme ňou zásobiť celú Európu. Tento náš podzemný poklad, pre veľa ľudí neznámy a neobjavený, si našťastie môžeme užiť v niekoľkých kúpeľoch, ktorým sa podarilo uživiť tradíciu miestneho kúpeľníctva dodnes. Piešťany sú jedným z najznámejších regiónov preslávených účinkami miestnych vôd, bahna a terapií. Môžme tu nájsť klenoty, akým je Hotel Thermia Palace, ktorý bol prvým luxusným kúpeľným hotelom na Slovensku, spolu s Kúpeľným domom Irma (1912). Prvé kúpeľné domy boli v tomto regióne postavené v roku 1778, neskôr zrekonštruované v roku 1820. V roku 1889 sa preslávili ako lídri liečby reumatických ochorení v Európe. Piešťany boli miestom, kde si aristokrati a kráľovskí hostia daných čias užívali wellness chvíle pre seba. Kvôli konfliktom v prvej polovici dvadsiateho storočia však liečebné kúpele na Slovensku stratili svoj turistický pôvab a marketing neskôr prilákal wellness turistov do iných krajín v Európe. V dnešnej dobe, od začiatku fungovania samostatnej Slovenskej republiky sa vláda s pomocou súkromných investorov a Eurofondov snaží obnoviť dávnu slávu a dobré meno týchto miest ako kvalitných wellness destinácií. Pomaly, ale iste viac a viac ľudí objavuje zázraky tradície kúpeľníctva na Slovensku a tento rok je na jeho objavovanie viac, než ideálny.

Wellness centrá a spa
Tradícia termálnych prameňov a kúpeľov tiež viedla ku vzniku wellness centier, spa centier a aquaparkov s moderným prístupom k wellnessu po celej krajine. Niektoré z nich používajú obyčajnú vodu, iné zas čerpajú z výhod svojej polohy pri termálnych prameňoch. Domáci i zahraniční hostia majú možnosť zrelaxovať a ukradnúť si chvíľku pre seba v mnohých wellness a spa centrách pridružených ku takmer každému hotelu v krajine, najmä tých v regiónoch Nízkych a Vysokých Tatier. Vďaka snahám súkromných investorov za posledných tridsať rokov môžme vidieť, ako sa kvalita týchto zariadení a služieb v nich poskytovaných postupne dvíha. Excelentné terapie, kvalitné kozmetikcé produkty a profesionálny prístup, kombinovaný s dokonalými výhľadmi na divokú prírodu, alebo na mesto, sú prototypom ideálneho spa. Našťastie ich na Slovensku máme hneď niekoľko a tými najlepšími príkladmi sú:
Zion Spa v Grand Hoteli Kempinski na Štrbskom plese a v Grand Hoteli River Park v Bratislave – známa značka luxusných slovenských spa centier zameraných na holistický prístup k zdraviu. Veľkolepé priestory v nádherných prostrediach nám nedávajú inú možnosť, ako vypnúť a užiť si svoju wellness chvíľu po náročnom dni v práci, alebo túre v horách.
– Wellness Centrum v Hoteli Lomnica – tento historický hotel otvoril svoje brány v roku 1894. Aristokrati, štátnici, umelci a iná smotánka tej doby sa v Lomnici stretávali aby si užili impozantné výhľady, výborné jedlo a čistý vzduch. Hotel bol dlhé roky len smutnou spomienkou, až do nedávnej rekonštrukcie, ktorá mu opäť priniesla jeho dávnu slávu. Okrem svetovej gastronómie tu dnes môžme nájsť aj krásne spa s výbornými terapiami a produktmi, ktoré oslavujú storočnú tradíciu toho historického miesta.

Príroda
Wellness ako prístup k životu hlása, že my sme príroda. Prepojenie s prírodou nám preto dokáže priniesť zdravé telo, pokojnú myseľ a slobodnú dušu. Slovensko má jedno z najbohatších prírodných dedičstiev v Európe a chváli sa stále divokou, nedotknutou prírodou. Slováci milujú svoju krajinu a chránia si svoje národné parky, ktoré radi objavujú rešpektujúc miestne ekosystémy. Ak tiež radi objavujete horské chodníky a jazerá, alebo si radi zalyžujete, nemusíte hľadať ďalej – našli ste tú pravú destináciu pre svoje ďalšie dobrodružstvo. Vysoké štíty, nedotknuté plesá, doliny, cyklotrasy prírodou… všetko, čo si len viete predstaviť tu máte možnosť objaviť. Keď sa rozprávame o pravej wellness destinácii, príroda teda nesmie chýbať. Stačí, ak sa Googlu opýtate na Slovenský Raj, Zelené Pleso , alebo Kriváň a ihneď pochopíte prečo je príroda pre wellness nevyhnutná.


Gastronómia
Nemôžme sa o wellnesse rozprávať bez toho, aby sme spomenuli gastronómiu. Každá krajina a každá kultúra má svoje tradičné jedlá. Preto, aby sme im mohli plne porozumieť, musíme spoznať miestne produkty a možnosti prípravy jedál naprieč históriou. Toto je veľmi osobný pohľad, no myslím si, že snažiť sa prepojiť s a porozumieť miestnym receptúram dokáže vytvoriť teplo na srdci. Slovenská kuchyňa je bohatá na jedlá z hydiny, bravčového, či diviny – vďaka popularite poľovníctva – kombinované s kapustou a zemiakmi, či jedlá s bryndzou. V každom kúte Slovenska máte možnosť skúsiť miestne ľudové špeciality v tradičných reštauráciách – Kolibách a na Salašoch. Moderná doba si však vyžaduje moderný prístup k vareniu. Slovenskí šéfkuchári (poväčšine svetoví navrátilci, z čoho máme nesmiernu radosť 🙂 ) z nasledujúcich reštaurácií vzali tradičné recepty a lokálne sezónne suroviny, ktorým citlivo vnášajú nový život a pretvárajú ich na umenie vysokej gastronómie:
Kaviareň Slávia v Košiciach, pod vedením šéfkuchára Juraja Hrušku, ktorý využíva tie najkvalitnejšie miestne suroviny na vytvorenie sezónnych menu, čerpajúc z tradícií slovenských kuchárok no pridávajúc svoj originálny rukopis elegancie a nenápadného luxusu.
Folks Food Truck, výtvor šéfkuchára Tomáša Tejbusa, ktorý zas vnáša tradíciu slovenských jedál do moderného prostredia, približuje ju mladším generáciám a prináša street food s dôrazom na kvalitu, čerstvosť a chuťový zážitok.
Doma u nás, pod vedením šéfkuchára Gaba Kocáka, ktorý si domov doniesol súsenosti z michelinských reštaurácií nám teraz prináša prvky slovenskej kuchyne v podobe, akú sme ešte nezažili a to všetko v prostredí – ako nám názov napovedá – v ktorom sa cítite ako doma.


Kultúrne dedičstvo, tradície a pohostinnosť
Aby sme sa dokázali maximálne uvoľniť a zažiť každú destináciu naplno, naša myseľ, telo i duša musia precítiť miestnu kultúru, porozumieť miestnym tradíciám a zažiť miestnu pohostinnosť. Slováci sú síce malý národ, ale sú jedným z najväčších čo sa týka pýchy na ich kultúrne a prírodné dedičstvo a pohostinstva – stačí, že sa len trošku budete zaujímať a každý Slovák by Vás najradšej zobral na cestu po krajine a všetko Vám ukázal. Slovenské územie má za sebou bohatú históriu, ktorá začína ďaleko predtým než Slovensko bolo Slovenskom. Ako dávna súčasť Rímskej ríše, počas Hunskej invázie a nakoniec osídlený Slovanmi, sa tento kus zeme stal bohatým na všetky tradície – od východných po západné. Tieto tradície sú väčšinou úzko späté s prírodou, s každým ročným obdobím a ukazujú nám prepojenie človeka a prírody. Dokazujú nám, že my a príroda sme súčasťou jeden druhého. Žiadna iná krajina v tomto kúte sveta sa nevyrovná slovenskej pohostinnosti. Miestni ľudia sa s Vami podelia o stôl, jedlo, víno a príbehy, ak máte chuť počúvať. Milujú svoje prípitky (Na zdravie!) a cudzincov, ktorí sa snažia ovládať aspoň základy ich ľúbozvučného jazyka. Ponorte sa do tejto jedinečnej kultúry, pretože budovanie vzťahov s ľudmi a otvorená myseľ je wellness povýšený na úroveň, ktorú ste predtým nezažili.


Práve všetci sedíme v svojich domovoch, rozmýšľajúc nad našou prvou dovolenkovou destináciou po tak náročných časoch. Ak ste Slovenka, alebo Slovák, máte vyhraté, pretože všetko o čom píšem už máte v rukách. Stačí Vám len zobrať túto príležitosť a užiť si všetko, čo Vám Slovensko ponúka, naplno. Ak nie ste miestni, je najvyšší čas začať plánovať svoj najbližší výlet na Slovensko, ešte predtým než všetci ostatní objavovia jeho skryté tajomstvá.

Všetci momentálne hľadáme zaujímavú, zábavnú a bezpečnú destináciu, ktorá nám dá možnosť naplno si oddýchnuť a objaviť niečo nové. Slovensko je teraz tou ideálnou voľbou, kde máme možnosť nazbierať nové zážitky, a nechať našu myseľ, telo a dušu “vypnúť”, aby sme sa vrátili ku svojim koreňom a nabrali nové sily…

…pretože tá pravá wellness destinácia nie je len destináciou, ale cestou, ktorá začína po návrate domov.

Žiadny komentár

Pridať komentár