Hľadanie Rovnováhy

“Rovnováha nie je niečo, čo nájdeš. Je to niečo, čo vytvoríš.”
Jana Kingsford

Prečo sa všetci snažíme “nájsť” rovnováhu?
V dnešnej dobe sa rovnováha ľahko káže, ale ťažko dosahuje.

Žijeme v globalizovanom svete, v rýchlo sa rozvíjajúcej spoločnosti a povrchnom konkurenčnom prostredí.
Takýto životný štýl a nastavenie spoločnosti – ako všetko v živote – nám prináša lepšie a horšie veci.
Všetci poznáme pozitíva globalizácie: lepšia a ľahšia komunikácia, rýchlejšie cestovanie, lepšia znalosť sveta, hospodársky rast… Uvedomujeme si však aj jej negatívnu stránku: zneužívanie informácií, znečistenie a kríza v dôsledku zmeny klímy, zväčšujúca sa medzera medzi chudobnými a bohatými…
Všetci nasadáme na tento kolotoč od momentu nášho narodenia. Čoraz viac ľudí sa však nad týmto štýlom života začína hlbšie zamýšľať a uvedomovať si, že pre nich môže niečo nefungovať.

Žijeme v najpokročilejšej dobe v histórii ľudstva, no napriek tomu nám neustále niečo chýba… Ako je to možné?

Tí, ktorí sa snažia prísť na to, čo je chýbajúcou ingredienciou v ich živote, zvyčajne dospejú k rovnakému záveru: rovnováha.
Rovnováha nepochádza z toho, že venujeme rovnakú dávku pozornosti každému jednotlivému aspektu nášho života.
Rovnováha je osobné rozhodnutie založené na našej vlastnej životnej skúsenosti. To znamená, že táto koncepcia je pre každého z nás úplne iná.
Naša jedinečná cesta osobnosti a života určí, čo znamená rovnováha pre každého z nás.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je EB345410-746F-47FC-9EF3-02FD6C7BCB37.jpeg

Ako sme spomínali na začiatku tohto blogu, rovnováha nie je niečo, čo dokážeme nájsť.
To znamená, že k nám neprichádza iba preto, že chceme… musíme do tohto procesu vložiť snahu a prácu, aby sme ju dosiahli. Inými slovami, rovnováhu si vytvárame.
Táto cesta tvorenia je pre každého iná a neznamená to, že musíme dať výpoveď, zmeniť svojich priateľov, kúpiť si Porsche a zmiznúť v raji šťastia. Realita je taká, že rovnováhu je možné dosiahnuť malými krokmi, vytvorením nových návykov, prerozdelením hodnôt a vytvorením novej reality, ktorá zodpovedá životu, ktorý sme doteraz prežili.

Keďže rovnováhu nemôžeme nájsť, ako si ju vieme vytvoriť?

  • Zadefinuj si, čo pre Teba znamená pojem rovnováha:
    Každému z nás v živote chýba niečo iné, aby sme sa dokázali cítiť naplnení. Každý z nás je tiež jediným, kto dokáže definovať a pochopiť, ako náš život vyzerá a ako chceme aby vyzeral. Preto prvým krokom k vytvoreniu rovnováhy je pochopenie našich emócií okolo tohto konceptu.
    Zastav sa, nadýchni sa a nechaj myšlienky a emócie voľne plynúť… Ako pre Teba vyzerá rovováha?
    Tento proces môže chvíľu trvať, no neponáhľajte sa, pretože práve tu staviate základňu pre celý proces tvorby.

  • Rovnováha sa nevytvára sama:
    Určitá úroveň disciplíny je nevyhnutná na to, aby sme sa dokázali sústrediť na a dosiahnuť naše ciele. Prestaňme sa rozptyľovať vecami, ktoré sú pre nás len stratou času, nastavme si priority a zanechajme prokrastináciu bokom.
    Na dosiahnutie našich cieľov potrebujete plán. To tiež znamená organizáciu a dôslednosť. Po prvom kroku zadefinovania rovnováhy sa sústredíme na tie oblasti nášho života, ktoré nám neprinášajú uspokojenie: rovnováha medzi pracovným a osobným životom, šport, strava, relaxácia…
    Malé zmeny sa ľahšie implementujú do každodenného života. Buďte opatrní: nerobte veľké, potenciálne traumatické zmeny naraz, nemeňte každý jeden aspekt svojho života cez noc a nestanovujte si nemožné ciele, pretože je pravdepodobné, že sa vám ich nepodarí dosiahnuť a frustrácia z neúspechu vám zabráni vo vytvorení rovnováhy.
    Ako vždy, postupné dosahovanie malých akceptovateľných zmien nám dokážu priniesť pocity radosti a úspechu, ktoré nás povzbudia v tom, aby sme pokračovali.

  • Nájdi si čas na seba:
    Na každom kroku na ceste k vytvoreniu rovnováhy si musíme vedieť nájsť čas a venovať ho (kvalitatívne) sebe.
    Sme zvyknutí naplniť naše dni prácou, aktivitami, povinnosťami, koníčkami… Je dôležité, aby sme si začali uvedomovať, že sa musíme zastaviť a naučiť sa venovať sa sebe. Viete, ako nerobiť nič? To je to, čo Taliani nazývajú Dolce Fare Niente, čo je podstata ničnerobenia a užívania si. Je to konkrétny druh času venovaný reorganizácii vašich priorít, pokoju a vytvoreniu vlastnej rovnováhy.
    Reálna podoba času pre seba je opäť niečo skutočne osobné. Zastavenie sa a starostlivosť o seba môže mať mnoho podôb – od zdriemnutia si, cez cvičenie, čítanie knihy, rôznych rituálov až po chvíľu pri pohári vína a dobrej hudbe. Všetko, čo nás núti zastaviť sa, vymaniť sa z rýchlych zacyklených rutín a vyrovnať svoju myseľ, telo a ducha, znamená čas pre seba.

  • Nájdite si čas na svoj podporný systém:
    Rovnováha tiež znamená urobiť si čas pre priateľov a rodinu. Sme sociálne bytosti a hoci sa musíme postarať predovšetkým o seba, zároveň potrebujeme, aby boli naše sociálne vzťahy jasné a zdravé. To znamená, že sa treba vyhnúť toxickým interakciám, a dávať a prijímať lásku len od našich najbližších – uzavrieť kruh starostlivosti s našim podporným systémom. Tieto chvíle, ak sú strávené príjemne, posilňujú našu emočnú a duchovnú rovnováhu.
    Už ste niekedy premýšľali o tom, kto je váš skutočný podporný systém?
    Prináša vám čas so svojimi najbližšími priateľmi a rodinou radosť a rovnováhu?

  • Rovnováha neznamená vždy len zábavu:
    Nemôžme dostatočne zdôrazniť, akým unikátnym osobným zážitkom je rovnováha pre každého z nás. Musíme však pochopiť, že vyvážený život nie je stvorený len zo zábavy a šťastných chvíľ. Vždy budeme musieť vedieť vytvoriť si čas na veci, ktoré musíme urobiť a na veci, ktoré chceme robiť.
    Rovnováha je harmónia medzi povinnosťou a záujmom.
    Ako sme už spomenuli, pointou nie je zabudnúť na svoj doterajší život a začať nejakú nereálnu existenciu. Rovnováha je o organizovaní seba, našich povinností a prianí, o dôslednom zosúladení mysle, tela a ducha so svojím životom.

Rovnováha je harmónia medzi povinnosťou a záujmom.
Ako sme už spomenuli, pointou nie je zabudnúť na svoj doterajší život a začať nejakú nereálnu existenciu. Rovnováha je o organizovaní seba, našich povinností a prianí, o dôslednom zosúladení mysle, tela a ducha so svojím životom.

Vytvorili sme sloVVellness, pretože sme v našich životoch chceli dosiahnuť rovnováhu.
Názov hovorí za všetko: Slovak (slovenské) Slow (pomalé) Wellness (wellness):

– Skombinovali sme našu prácu s našou vášňou generovaniu jedinečných wellness konceptov pre hotely, kúpele a dennú domácu starostlivosť
– Po rokoch života vo väčších krajinách s rýchlejším a konkurencieschopnejším obchodným životom sme sa presťahovali na Slovensko.
– Rozhodli sme sa nájsť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom
– Začali sme venovať viac času aktivitám, ktoré máme radi: športu, záhrade, priateľom a rodine, prírode, joge…
– Vytvorili sme našu kozmetickú značku (www.live421.sk), ktorá zosúlaďuje našu prácu s víziou trvalo udržateľných luxusných hotelov a kúpeľných výrobkov s cieľom znížiť plastový odpad v tomto odvetví
– Začali sme pomalý život: uvedomelejší životný štýl s pomalším prístupom k aspektom každodenného života.

Ako spoločnosť a ako aj jednotlivci každý deň vedome pracujeme na tom, aby sme dosiahli rovnováhu v našich životoch.
Nie je to ľahká cesta a mnohokrát sa zmýlime, ale navzájom sa podporujeme a získavame a poskytujeme podporu našej najbližšej komunite. Nejde o súťaž a nejde o to, aby sme boli neustále dokonalí. Rovnováha je len o našej vôli vyrovnať sa a cítiť sa naplnenými v našich životoch.


Mahatma Gándhí raz povedal:
“Šťastie je, keď to, čo si myslíte, čo hovoríte, a čo robíte je v harmónii.“
Šťastie prichádza s rovnováhou a rovnováha prináša šťastie.

Žiadny komentár

Pridať komentár